Story Highlights

The wrestling tournament was here

The restlng

High School Wrestling

Battle by the Bay

(at St. Michaels High School)

Teams

 Bel Air (BA); Cambridge-South Dorchester (CSD); Colonel Richardson (CR); Delmar (DEL); Easton (EAS); Glenelg Country School (GLE); Good Counsel (GC); North Dorchester (ND); St. Michaels (STM); St. Vincent Pallotti (PAL); Snow Hill (SH); Southern-Anne Arundel (SOU); Wicomico (WIC); Winters Mill (WM).

Seeds by Weight Class

(Records as of Jan. 13)

106 Pounds

  1. Flavio Valdez (WM) 14-1, two-time state placer; 2. Adam Whitesell (GC), third Ray Oliver tournament, 2012 BBB champion; 3. Camden  Fischer (SH), state qualifier, Parkside tournament champ; 4. David Reagan (BA), 19-3; 5. Ben Carrier (SOU) 13-6; 6. Carter Stephen (PAL) 4th at Edison, Va. tournament; 7. Wayne Davis (WIC) 9-8; 8. Varzuzhan Wisely (STM) 7-8; 9. Tyler Brooks (CSD) 8-11; 10. Dallas Strickland (EAS) 4-8; 11. Nich Lewis (ND) 2-9; 12. DEL., fft; 13. CR, fft.; 14. GLE, fft.

113 Pounds

 1. Taylor Logue (WM) 13-2, 4th at states; 2. Naiheem Knight (SH) 14-0, 5th at states; 3. Justin Chenault (PAL) Maryland Interscholastic Athletic Association placer, Edison champion; 4. Josh Julian (SOU) 17-3; 5. Alberto Gonzalez (WIC) 15-5, Parkside champion; 6. Adam Bothwell (GLE) 15-7; 7. Gavin Rupprecht (BA) 15-7; 8. Paul Hutton (GC) 11-8; 9. Von Kirchoff (EAS) 12-8; 10. Kenneth Holler (DEL) 12-14; 11. Michael Limpert (CR) 5-20; 12. Zach Peters (CSD) 3-6; 13. Sean Holiday (ND) 3-7; 14. Wanya Pinkney (STM) 1-2.

120 Pounds

 1. Kevin Budock (GC) 27-6, Ray Oliver champion, Battle of Manassas champion; 2. Sheldon Garcia (ND) 16-4; 3. Brendan Demas (SOU) 16-6; 4. Brady Stafford (BA) 16-5; 5. Griffin McWilliams (PAL) 24-8, 4th Edison; 6. David Rodriguez (STM) 8-8; 7. Sam Smith (GLE) 10-6; 8. Kyle Fisher (WM) 6-4; 9. Mark Broady (CSD) 10-11; 10. Chris Smith (CR) 7-18; 11. Carlos Segura (WIC) 5-10; 12. Alex Daniels (EAS) 1-1; 13. DEL, fft.; 14. SH, fft.

126 Pounds

 1. Paul Gonzalez (SH) 20-2; 2. Jaiveion Turner (CSD) 19-2; 3. Chris Rose (WM) 11-5, 2nd Winters Mill Invitational; 4. Jhared Simmons (GC) 15-8, 2012 BBB champion, 2nd Battle of Manassas; 5. Bryan Collins (EAS) 11-5; 6. Trevor Jewel (SOU) 14-7; 7. Matt Campbell (GLE) 12-6, 4th Leonardtown, 4th Atholton; 8. Josh Joyner (DEL), 12-8, 2nd Parkside, 6th Delmar; 9. Connor Nash (BA) 13-9; 10. Montray Jones (WIC) 8-6; 11. Noah Connor (ND) 9-11; 12. Graham Labelle (CR) 3-19; 13. Julian Villacres (PAL); 14. Zach Clifford (STM) 2-5.

132 Pounds

 1. Reid Chaonas (GLE) 19-3, Leonardtown, Atholton champion; 2. Tanner Fogle (WM) 6-1, 3rd Winters Mill; 3. Ronshay Trotter (WIC) 15-4, Parkside champion; 4. Cameron Watts (BA) 15-6; 5. Logan Thomas (DEL) 16-8, 2nd Parkside; 6. Todd Bohrer (SOU) 13-8; 7. Darian Fehsenfeld (CSD) 11-8; 8. Jake Collins (GC) 8-7; 9. Rahir Cottman (SH) 7-4; 10. Brad Garton (EAS) 5-2; 11. DJ Turner (STM) 8-8; 12. Spencer Baltimore (ND) 8-8; 13. Braulio Ramon (PAL); 14. Sean Sterling (CR) 1-2.

138 Pounds

 1. Chris Gonzalez (SH) 22-0, Parkside, North Dorchester champion; 2. Matt Kelly (GC) 3rd Ray Oliver, 2012 BBB champion; 3. Jimmy Guercio (WM) 10-4; 4. Mike Brown (EAS) 15-6; 5. Wakki Roper (CSD) 14-7; 6. Yuri Watson (SOU) 14-8; 7. Eric Wooton (GLE) 12-5; 8. Anfernee Wescott (WIC) 7-5; 9. Ryan Beveridge (BA) 9-9; 10. Nico Blanco (PAL); 11. Phillip Spurry (CR) 4-1; 12. Brady Knight (DEL) 7-17; 13. Dan Leonard (STM) 3-10; 14. ND, fft.

145 Pounds

 1. Wes Cook (WM) 13-2, state champion; 2. Chase McKenzie (SOU) 22-0; 3. Nick Lomax (ND) 15-4; 4. Eric Howlette (GLE) 16-5, Atholton, Leonardtown champion; 5. Landis Wilson (DEL) 18-10, 3rd Cambridge-SD, 7th Delmar; 6. Cory Kinhart (SH) 11-7; 7. Cody Garten (EAS) 8-5; 8. Jeffrey Koletsky (CSD) 11-9; 9. Noah Winter (BA) 7-11; 10. Kyle Draper (CR) 6-18; 11. Thomas Runner (PAL); 12. Noah Phillip (STM) 3-4; 13. Eddie Marquez (WIC) 0-1; 14. GC, fft.

152 Pounds

 1. Cody Sharkey (WM) 15-0, 6th states; 2. John Cross (BA) 21-1; 3. Kevin Parker (STM) 14-2; 4. David Ainsworth (SH) 15-4, 2nd Parkside; 5. Kyle Mills (SOU) 15-7; 6. Rhyheem Johnson (CSD) 13-8; 7. Cagney Gunson (EAS) 9-8; 8. Kiernan Maloney (DEL) 7-8; 9. Brad Russell (ND) 9-12; 10. Joe Kelly (CR) 8-17; 11. Caleb Langford (WIC) 1-1; 12. PAL, fft.; 13. GC, fft.; 14. GLE, fft.

160 Pounds

 1. Raheem Knight (SH) 21-1, state qualifier; 2. Troy Bohrer (SOU) 19-3; 3. Arizona Oxendine (WM) 5-1; 4. Lewis Goslee (DEL) 16-11, third Parkside, Andy Perez; 5. Donovan McAfee (GC) 9-8, 3rd Battle of Manassas; 6. Nolan Muganda (EAS) 14-8; 7. Francisco Segura (WIC) 13-8; 8. Anthony Zappaunbulso (BA) 6-8; 9. Craig Parks (CR) 10-15; 10. Jacob Stevenson (STM) 2-3; 11. Caleb Crain (CSD), 3-6; 12. Sonny Csorba (PAL); 13. Tristen Blake (ND) 2-13; 14. GLE, fft.

170 Pounds

 1. Chase Cullison (WM) 13-1, 3rd state; 2. Phillip Robliotto (GC) 18-7, Battle of Manassas champion; 3. Caleb Hunter (DEL) 23-5, 2nd Parkside, Andy Perez, 3rd Delmar; 4. Grant Fleming (BA) 14-6; 5. Brady Greenwood (CR) 6-17; 6. Nick Felty (CSD) 2-0; 7. Jon Jones (GLE) 3-2; 8. Robbie Dornton (STM) 3-5; 9. Bryan Outten (SH) 3-6; 10. Evan Jones (ND) 2-8; 11. Luis Perez (EAS) 1-3; 12. Matt McCray (WIC) 1-1; 13. Chris Wilson (SOU) 0-1; 14. PAL, fft.

182 Pounds

 1. Alex Pullen (WIC) 19-0; 2. William Holder-Moore (BA) 22-0; 3. Ryan Anthony (EAS) 19-1, 2nd Bob Rowe Classic; 4. Trinidad Delgadillo (STM) 12-4; 5. Alec Schoepf (SH) 10-4, 3rd North Dorchester; 6. Alex Holt (SOU) 13-9; 7. Nick Miller (GC) 6-3; 8. Demetrius Ravenell (GLE) 9-7; 9. Derrick Beasley (CSD) 4-5; 10. Zach Blessing (WM) 0-0; 11. Brandon Thompson (DEL) 8-17; 12. Justin Dorsey (ND) 6-13; 13. CR, fft; 14. PAL, fft.

195 Pounds

 1. Spencer Neff (GC) 27-4, Ray Oliver champion; 2. Kenny Vercilien (WIC), 16-2, 2nd Parkside; 3. Cyler Crawford (BA) 17-3; 4. Malik Randall (WM) 9-2, WM Invitational champion; 5. Tyler Fitzgerald (CR) 20-5, 2nd Andy Perez, 3rd Parkside; 6. Emanuel Curtis (GLE) 13-6; 7. Brad Satchell (EAS) 12-8; 8. Diazhon Ennals (CSD) 6-5; 9. Shane Sisco (PAL); 10. Deshaune Darling (ND) 6-10; 11. Carter Lentz (STM); 12. DEL, fft.; 13. SOU, fft.; 14. SH, fft.

220 Pounds

 1. Kyle Snyder (GC) 27-0, No. 1 nationally; 2. Michael Tremper (SOU) 21-1, two-time state qualifier; 3. Wyatt Griffith (EAS), 19-1, Bob Rowe Classic champion; 4. Marlon Jones (WIC) 17-2, 2nd Bob Rowe Classic; 5. Ryan Hightower (WM) 13-2, WM Invitational champion; 6. Yamil Cristobal (PAL) 18-6, 4th Lackey, 4th Edison; 7. Sammy Schroeder (DEL) 5-4; 8. Duane Tilghman (ND) 10-9; 9. Jeremy Hurley (CSD) 3-2; 10. Luke Schlegel (BA) 6-10; 11. Jonathon Gosnell (CR) 1-4; 12. Chris Garden (STM) 1-1; 13. SH, fft.; 14. GLE, fft.

285 Pounds

 1. Jake Utz (WM) 15-0, WM Invitationa champion; 2. Jemal Averette (GC) 19-8; 2nd Ray Oliver; 3. Antonio Santora (PAL) 28-4, Lackey champion, 3rd Edison; 4. Ty'Raye Wilson (STM) 13-3, 2nd Parkside; 5. Xavier Corbin (WIC) 18-4, Parkside champion; 6. Robbie Moore (DEL) 19-6, 2nd Parkside, Andy Perez; 7. Tyler Langer (SOU) 13-4; 8. Joe Baker (CSD) 9-7; 9. Chase Partlow (ND) 5-11; 10. Andrew Wade (EAS) 4-13; 11. Josh Stewart (CR) 1-6; 12. SH, fft.; 13. BA, fft.; 14. GLE, fft.  

(0) comments

Welcome to the discussion.

Keep it Clean. Please avoid obscene, vulgar, lewd, racist or sexually-oriented language.
PLEASE TURN OFF YOUR CAPS LOCK.
Don't Threaten. Threats of harming another person will not be tolerated.
Be Truthful. Don't knowingly lie about anyone or anything.
Be Nice. No racism, sexism or any sort of -ism that is degrading to another person.
Be Proactive. Use the 'Report' link on each comment to let us know of abusive posts.
Share with Us. We'd love to hear eyewitness accounts, the history behind an article.